Regały magazynowe, o czym nie trzeba chyba nikogo przekonywać, są narażone na uszkodzenia. Wynikają one przede wszystkim ryzyk występujących w halach magazynowych - np. z uderzeń wózkami widłowymi lub nadmiernego obciążenia w wyniku niestosowania się do zaleceń producentów. Szczególnie narażone są magazyny, w których występuje duża rotacja towarów, ale nie tylko one.
Konsekwencje uszkodzeń regałów mogą być bardzo poważne. Natomiast wczesne ich wykrycie pozwala uniknąć nie tylko zagrożenia dla pracowników, ale również kosztów napraw. Dlatego warto regularnie wykonywać przeglądy systemów regałowych stosowanych w magazynach.
Bieżące przeglądy regałów magazynowych
Biorąc pod uwagę kryterium częstotliwości przeglądy regałów magazynowych można podzielić na bieżące i okresowe.
Przeglądy bieżące polegają przede wszystkim na wizualnej ocenie stanu regałów. Na co warto zwracać uwagę? Przede wszystkim na widoczne uszkodzenia lub odkształcenia konstrukcji. Warto również skontrolować stan kotew i odbojników, czyli elementów zapewniających stabilność regału.
Jak często przeprowadzać przeglądy
bieżące?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Częstotliwości przeprowadzania bieżących przeglądów regałów magazynowych nie regulują bowiem żadne przepisy. Dlatego też warto stworzyć własny harmonogram uwzględniający przede wszystkim obciążenie regałów oraz poziom rotacji towarów.
Działania te, w połączeniu z przeglądami okresowymi, pozwalają na minimalizowanie ryzyk wypadków będących wynikiem uszkodzeń regałów magazynowych. Dzięki nim możliwe jest także minimalizowanie kosztów będących następstwem wypadków oraz optymalizowanie kosztów utrzymania systemu regałowego. Możliwe jest także wydłużenie okresu jego eksploatacji, co dla wielu przedsiębiorców jest podstawowym argumentem przemawiającym za wdrożeniem planu kontroli.