Kontynuując przegląd dostępnych na rynku rozwiązań w zakresie regałów magazynowych postanowiliśmy tym razem przybliżyć system “pallet – shuttle”. Co charakteryzuje regały tego typu? Jakie są najważniejsze korzyści wynikające z ich używania? Czy warto zainteresować się tym systemem? Zapraszamy do lektury.
Jak działa system regałów magazynowych typu “pallet shuttle”
Czy różnią się regały magazynowe typu pallet – shuttle od klasycznych regałów wjezdnych? W rozwiązaniach tradycyjnych konieczne jest wjeżdżanie wózkiem widłowym w głąb korytarza. Natomiast w rozwiązaniu pallet – shuttle zastosowana została specjalna platforma, która porusza się po szynach i umieszcza jednostki paletowe na dedykowanych miejscach. Platformami steruje operator systemu regałowego.
Zastosowanie platform jest źródłem wielu korzyści. Jakich?
Bezpieczeństwo regałów magazynowych i towarów
Zastąpienie wózków widłowych platformami wpłynęło pozytywnie na bezpieczeństwo regałów magazynowych. Ograniczenie operacji przy wykorzystaniu wózków paletowych spowodowało redukcję zagrożeń związanych z kolizjami.
Mniejsze zaangażowanie wózków i automatyzacja procesów oznacza także zwiększenie bezpieczeństwa składowanych towarów oraz samych palet. Dzięki nowoczesnym i precyzyjnym systemom sterowania platformami ograniczeniu ulega liczba uszkodzeń wywołanych uderzeniami wózków lub innych jednostek towarowych.
Optymalizacja wykorzystania powierzchni magazynowej
Regały paletowe typu pallet – shuttle pozwalają na zwiększanie poziomu wykorzystania powierzchni magazynowej. Zmniejszenie liczby korytarzy (jeden w przypadku systemu LIFO, a dwa w przypadku systemu FIFO) wpływa naturalnie na zwiększenie dostępnej powierzchni składowania.
Wykorzystywanie automatycznych platform umożliwia natomiast automatyzacja maksymalne zacieśnienie składowanych palet.
Minimalizacja ilości wymaganego sprzętu magazynowego
Stosowanie rozwiązania typu pallet – shuttle pozwala także zredukować liczbę wykorzystywanych wózków widłowych. Dobrze zaprojektowany obiekt magazynowy i system regałowy mogą być obsługiwane przez zaledwie jeden wózek. W oczywisty sposób wpływa to na redukcję kosztów zakupu i eksploatacji sprzętu magazynowego. Co także jest niebagatelną zaletą dla zarządzających obiektem.