Zabezpieczenie regałów magazynowych przed uderzeniami wózków

Zabezpieczenie regałów magazynowych przed uderzeniami wózków

Jaka jest najczęstsza przyczyna uszkodzeń regałów magazynowych? Oczywiście chodzi o kolizje z wózkami widłowymi. Dlatego zarządzający obiektami magazynowymi stosują środki ochronne mające na celu ograniczenie ryzyka wypadku i uszkodzenia regałów.

Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem najbardziej popularnych zabezpieczeń i środków zwiększających komfort obsługi systemu regałowego. 

Zabezpieczenie regałów magazynowych przed ryzykiem upadku

Jaki wypadek przynosi zdecydowanie najgorsze konsekwencje? Chodzi o upadek systemu regałów magazynowych. Elementy podstawy są oczywiście zaprojektowane w taki sposób, aby maksymalizować ich odporność na siły będące efektem uderzeń wózków. Jednak nie oznacza to całkowitego wyeliminowania ryzyka wypadku. 

Najbardziej narażone na kolizje są kolumny umieszczone na końcach rzędów regałów magazynowych. Dlatego w miejscach tych zalecane jest stosowanie większych i cięższych śrub kotwiących. Wskazane jest także umieszczanie śrub za kolumnami. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie poważnych konsekwencji związanych z uderzeniem wózka.

Inne środki zabezpieczenia kolumn regału magazynowego

Aby chronić system regałów magazynowych przed kolizjami z wózkami widłowymi często stosuje się także akcesoria zabezpieczające, które nie wpływają na nośność systemu, a mają na celu jedynie zabezpieczenie kolumn przed potencjalnymi skutkami kolizji. – np. stalowe ochraniacze przymocowane do kolumn regałowych lub barierki. W wielu magazynach stosowane są także osłony wykonane z gumy, pianki lub plastiku.

Alternatywne formy ochrony regałów magazynowych 

Przeciwdziałanie kolizjom nie ogranicza się jednak do fizycznego zabezpieczenia regałów magazynowych. Równie ważne są szkolenia dla operatorów wózków widłowych oraz odpowiednia organizacja pracy. Ustawiczne podnoszenie kwalifikacji personelu pracującego przy obsłudze systemu regałów magazynowych w oczywisty sposób wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Podobnie jak rozwiązania w zakresie organizacji pracy – np. odpowiednio zaprojektowane trasy wózków widłowych.

Warto pamiętać także o prostych rozwiązaniach infrastrukturalnych. Właściwe oświetlenie oraz dobrze przygotowany system komunikacji wizualnej to istotne elementy kompleksowego systemu bezpieczeństwa w obiekcie. I mają pozytywny wpływ na minimalizowanie zagrożeń związanych z ruchem wózków widłowych.

HDsystem-logo
Regały Wysokiego Składowania

Jesteśmy niezależnym dostawcą regałów paletowych nowych i używanych. Świadczymy także usługę znakowania poziomego ciągów komunikacyjnych oraz prowadzimy sprzedaż akcesoriów magazynowych.

KONTAKT Z NAMI

  • 507-750-302
  • biuro@hdsystem.net.pl

DANE FIRMY

HD System Maciej Zawisza

96-500 Sochaczew

Żwirowa 11A

  • NIP: 8371746790
  • REGON: 364176412
Przewiń do góry