FIFO i LIFO to skrótowce, które powinien znać każdy przedsiębiorca pracujący w branży magazynowej. Dlatego na naszym blogu publikujemy krótkie przypomnienie co oznaczają oba akronimy.
Dla zobrazowania posłużymy się przykładem regałów dynamicznych – przepływowych. Wskażemy najważniejsze różnice pomiędzy systemami wykorzystującymi poszczególne zasady, ale także najważniejsze wspólne zalety.
Regały magazynowe – różnice pomiędzy FIFO i LIFO
Zacznijmy od najważniejszych różnic pomiędzy poszczególnymi systemami. Zasada FIFO (ang. first in – first out, czyli pierwsze weszło – pierwsze wyszło). Jak łatwo się domyślić w tym systemie palety załadowane jako pierwsze opuszczają regały jako pierwsze. Zasada LIFO (ang. last in – first out, czyli ostatnie weszło – pierwsze wyszło)
Co w praktyce oznaczają te różnice. Zacznijmy od typu regałów magazynowych. Zasada FIFO wykorzystywana jest w standardowych regałach przepływowych. Natomiast z zasadą LIFO można się spotkać w przypadku regałów magazynowych typu push-back.
Z typem regału związana jest zasada przesuwu palet. W regałach push-back elementy dynamiczne służą do samoistnego przesuwania palet podczas wyładunku regału. Palety umieszczone w głębi gniazda przesuwają się do przodu. W standardowych regałach przepływowych bieżnie rolkowe wykorzystywane są zarówno przy załadunku jak i wyładunku.
Warto także zwrócić uwagę na różnice dotyczące stref załadunku i rozładunku. W przypadku standardowych przepływowych regałów paletowych mamy do czynienia z rozdziałem stref. natomiast w przypadku regałów typu push-back załadunek i rozładunek odbywają się w tej samej strefie.
Zalety przepływowych regałów magazynowych
Niezależnie od wykorzystywane zasady, przepływowe regały paletowe (standardowe i push-back) są nowoczesnymi systemami magazynowymi. Umożliwiają one między innymi maksymalne wykorzystywanie powierzchni magazynu. Pozwalają także na poprawę wydajności operacji magazynowych poprzez maksymalne skrócenie czasu potrzebnego na załadunek i rozładunek towarów.