W wyniku przeglądu regałów magazynowych możliwe jest zidentyfikowanie uszkodzeń. Następnym krokiem jest ocena ich zakresu i odpowiednia klasyfikacja. Jak klasyfikowane są uszkodzenia? Według wytycznych FEM (Fédération Européenne de la Manutention) definiuje się trzy podstawowe grupy uszkodzeń. Zostały one opisane w zbiorze zaleceń dotyczących bezpiecznego użytkowania regałów magazynowych.
Uszkodzenia wymagające dalszej kontroli
Jest to grupa uszkodzeń oznaczona w wytycznych FEM kolorem zielonym. W przypadku ich stwierdzenia konieczne jest wyłącznie dalsze bieżące kontrolowanie elementów konstrukcyjnych regałów oraz ponowna ocena przy okazji kolejnych przeglądów okresowych. Wystąpienie uszkodzeń tego typu nie oznacza konieczności zmniejszania obciążeń regałów poniżej wartości określonych przez producentów.
Uszkodzenia wymagające naprawy
Kolejną grupą uszkodzeń jest grupa żółta.W tym przypadku należy podjąć działania w najbliższym możliwym terminie. Uszkodzenia z tej grupy wiążą się z koniecznością wyłączenia regału z eksploatacji i wykonania niezbędnych napraw. Po zakończeniu prac serwisowych warto zintensyfikować działania kontrolne.
Uszkodzenia regałów magazynowych wymagające natychmiastowej naprawy
Ostatnią grupą są bardzo poważne uszkodzenia, które bezwzględnie wymagają natychmiastowej naprawy. Należą one do grupy czerwonej. W przypadku ich wystąpienia konieczne jest niezwłoczne odciążenie wszystkich kolumn regału magazynowego i przystąpienie do wymiany uszkodzonych elementów. Bezwzględnie zakazane jest zatowarowanie regału przed przeprowadzeniem prac serwisowych.
Znaczenie przeglądów regałów magazynowych
Regały magazynowe są narażone na uszkodzenia, których konsekwencje mogą być przyczyną nieoczekiwanych kosztów. Dlatego niezwykle ważne jest wdrożenie i egzekwowanie spójnej polityki w zakresie kontroli ich stanu technicznego. Dzięki przeglądom bieżącym i okresowym możliwa jest szybka identyfikacja uszkodzeń i podjęcie działań mających na celu minimalizację ich potencjalnych skutków.