Na co zwrócić uwagę podczas przeglądu regałów magazynowych?

Na co zwrócić uwagę podczas przeglądu regałów magazynowych?

Przeglądy pozwalają na ocenę stanu technicznego regałów magazynowych oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w obiekcie. Dlatego poza regularnością ich wykonywania konieczne jest zadbanie o odpowiedni zakres kontroli. O czym należy pamiętać? Jakie są najważniejsze punkty zakresu przeglądu?

Pierwszy przegląd regałów magazynowych

Zacznijmy od czynności, która powinna być wykonana podczas pierwszego przeglądu regałów magazynowych, czyli od sprawdzenia zgodności z projektem. Stosowanie się do zaleceń producenta i projektanta regałów jest jednym z najważniejszych czynników zapewniających bezpieczeństwo pracy w magazynie. Dlatego przed rozpoczęciem eksploatacji warto sprawdzić czy konstrukcja jest zgodna z projektem i czy nie nastąpiły żadne nieautoryzowane modyfikacje systemu. W przypadku gdy wszystko jest zgodne z projektem można rozpocząć korzystanie z regałów.

Zakotwienie regału magazynowego

Podczas regularnych przeglądów regałów magazynowych należy zwracać szczególną uwagę między innymi na położenie kotew, ich ilość i stan. Warto upewnić się, że kotwy są nieuszkodzone i sztywno połączone z podłożem. Należy również sprawdzić czy nakrętki na śrubach kotwiących są dokręcone. 

Kolumny regału paletowego

Kolejnym krokiem do wykonania podczas przeglądu regałów magazynowych jest sprawdzenie stanu kolumn. Są to elementy, które najczęściej ulegają uszkodzeniu w wyniku kolizji z wózkami widłowymi. Należy sprawdzić czy nie są one zniekształcone lub wygięte oraz czy są ustawione prostopadle do podłoża.

Podczas przeglądu stanu kolumn warto również ocenić stan akcesoriów zabezpieczających – np. osłon.

Belki półkowe i połączenia kolumn

Kolejnym etapem przeglądu regałów magazynowych jest sprawdzenie belek półkowych i połączeń kolumn. Należy upewnić się, że belki są proste i nieuszkodzone. Warto również sprawdzić czy nie występują nadmierne obciążenia punktowe mogące stanowić zagrożenie dla całej konstrukcji.

Podczas sprawdzania stanu belek należy sprawdzić też stan barier i siatek zainstalowanych w celu zapobiegania spadaniu jednostek towarowych na ziemię. Sprawdzenie powinno obejmować stan techniczny zabezpieczeń oraz sposób ich przymocowania.

HDsystem-logo
Regały Wysokiego Składowania

Jesteśmy niezależnym dostawcą regałów paletowych nowych i używanych. Świadczymy także usługę znakowania poziomego ciągów komunikacyjnych oraz prowadzimy sprzedaż akcesoriów magazynowych.

KONTAKT Z NAMI

  • 507-750-302
  • biuro@hdsystem.net.pl

DANE FIRMY

HD System Maciej Zawisza

96-500 Sochaczew

Żwirowa 11A

  • NIP: 8371746790
  • REGON: 364176412
Przewiń do góry