BHP, przeglądy regałów magazynowych, bezpieczeństwo w magazynie

Przeglądy regałów magazynowych a wypadkowość

Wypadki to niestety zdarzenia, których nigdy nie da się całkowicie wyeliminować. Jednak warto podejmować działania mające na celu minimalizowanie ich liczby. Pozwala to nie tylko unikać kosztów, ale także wpływa na osiąganie oczekiwanych wskaźników efektywności obiektu.

Jednym z najważniejszych zadań jakie mogą podejmować przedsiębiorcy są przeglądy regałów magazynowych.

Statystyki wypadkowe w branży transportowo- magazynowej

W 2018 roku w Polsce wypadkom przy pracy uległo ponad 84 tysiące osób.Wskaźnik wypadków na 1000 pracowników wyniósł 6,37.

Jakie wyniki odnotowano w branży transportowo- magazynowej? Liczba wypadków to aż 6855. Jest to wynik dający branży ponad 8-procentowy udział w ogólnej liczbie wypadków przy pracy. Oznacza to niechlubne czwarte miejsce wśród wszystkich rodzajów działalności. Na uwagę zasługuje fakt, że liczba wypadków w górnictwie – branży uważanej za bardzo niebezpieczną – była 3-krotnie niższa.

Pracownicy, którzy ulegli wypadkom byli nieobecni w pracy aż przez 257 tysięcy dni. Co oznacza, że jeden pracownik był niezdolny do wykonywania swoich obowiązków przez średnio 37 dni.

Jak przedstawiają się wyniki w przypadku wypadków ze skutkiem śmiertelnym i wypadków ze skutkiem ciężkim? W pierwszym przypadku liczba wypadków była wyższa niż średnia dla całego kraju. Ich udział w ogólnej liczbie wypadków wyniósł aż 0,5 procent (średni udział ogólnopolski to 0,2 procent). Zdecydowanie lepsze wyniki zanotowane w statystykach wypadków ze skutkiem ciężkim – udział 0,3 procent ogólnej liczby (średnio w Polsce 0,5 procent).

Statystyki te jasno pokazują, że ryzyko wypadku przy pracy w magazynie jest wysokie. I warto podejmować działania mające na celu jego ograniczanie. Między innymi dbając o stan regałów magazynowych.

Przeglądy regałów magazynowych a wypadkowość

W jaki sposób przeglądy regałów magazynowych wpływają na wypadkowość w obiekcie? Przede wszystkim regularne kontrole umożliwiają ocenę stanu technicznego elementów systemu regałowego. Pozwalają również na sprawdzenie sposoby składowania towarów na regałach.

Jakie inne działania można podejmować, aby zmniejszyć ryzyko wypadku przy pracy? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów. Należą do nich między innymi:

  • dbanie o odpowiednią organizację pracy
  • prowadzenie regularnych szkoleń dla pracowników
  • kontrolowanie przestrzegania zasad BHP
  • wprowadzenie systemu komunikacji wizualnej (znaki poziome, pionowe i świetlne)
  • dbanie o należyty stan techniczny pozostałego sprzętu magazynowego.
HDsystem-logo
Regały Wysokiego Składowania

Jesteśmy niezależnym dostawcą regałów paletowych nowych i używanych. Świadczymy także usługę znakowania poziomego ciągów komunikacyjnych oraz prowadzimy sprzedaż akcesoriów magazynowych.

KONTAKT Z NAMI

  • 507-750-302
  • biuro@hdsystem.net.pl

DANE FIRMY

HD System Maciej Zawisza

96-500 Sochaczew

Żwirowa 11A

  • NIP: 8371746790
  • REGON: 364176412
Przewiń do góry