Przesuwne regały magazynowe są dostępne na rynku od ponad 20 lat. Jednak ciągle są to rozwiązania bardzo nowoczesne i cenione przez inwestorów. Regały przesuwne są podgrupą systemów dynamicznych. W ich konstrukcji wykorzystywane są mobilne platformy, które poruszając się po specjalnie zaprojektowanych szynach umieszczają jednostki towarowe na odpowiednich miejscach.
Czy warto inwestować w przesuwne regały magazynowe? Co można zyskać dzięki ich zakupowi? I jakie wady należy wziąć pod uwagę w procesie decyzyjnym? Zapraszamy do lektury krótkiego tekstu na ten temat.
Najważniejsza zaleta przesuwnych regałów paletowych
Maksymalizacja wykorzystania powierzchni obiektu magazynowego to najważniejsza z zalet inwestycji w system przesuwnych regałów magazynowych. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technicznym system ten umożliwia ograniczenie liczby korytarzy roboczych. Możliwe jest wyznaczenie zaledwie jednej strefy załadunkowo rozładunkowe, co w oczywisty sposób odróżnia regały przesuwne od tradycyjnych regałów rzędowych (wymagających zdecydowanie większej liczby korytarzy).
Wady przesuwnych regałów paletowych
Przejdźmy do wad przesuwnych regałów magazynowych. Jednym z najczęściej podnoszonych przez inwestorów zastrzeżeń jest wysoka cena systemu. Jego zakup i montaż wymaga zaangażowania dużych środków. Kosztowne są też wszelkie zmiany konfiguracyjne.
Dlatego warto analizować także inne wskaźniki – np. stosunek kosztów do wykorzystania powierzchni obiektu. W związku z faktem, że przesuwne regały magazynowe pozwalają na maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca, stosunek ten jest często niższy niż w przypadku rozwiązań alternatywnych.
Drugą ważną wadą przesuwnych regałów magazynowych jest wysoki poziom skomplikowania konstrukcji. Duża liczba elementów ruchomych nie tylko może powodować problemy w codziennej eksploatacji systemu, ale także wpływać na poziom jego awaryjności. Obsługa przesuwnych regałów magazynowych wymaga wysoko wykwalifikowanych pracowników. a jak wiadomo koszt zatrudnienia specjalistów nie jest niski. Koszty generowane są także przez niezbędne naprawy, których wykonywanie wymagane są znacznie częściej niż ma to miejsce w przypadku prostych rozwiązań statycznych.