Dzięki swojej niezwykle mocnej konstrukcji regały paletowe są bardzo wytrzymałe. Odpowiedni projekt i fachowy montaż dają gwarancję, że regał będzie służył przez wiele lat. Jednak bezawaryjna eksploatacja byłaby możliwa wyłącznie w środowisku testowym, które nie występuje w praktyce gospodarczej. W rzeczywistości regały magazynowe narażone są na wiele zagrożeń. Większość z nich związana jest z wykonywaną pracą.
Co zrobić, żeby zminimalizować ryzyko uszkodzenia regałów paletowych? W jaki sposób zwiększać poziom bezpieczeństwa w obiekcie?
Szerokie korytarze pomiędzy regałami magazynowymi
Szerokość korytarzy ma wpływ na poziom bezpieczeństwa. To fakt, z którym nikt nie dyskutuje. Zdecydowanie łatwiej jest pracować mając do dyspozycji szerokie aleje niż gęsty i wąski labirynt. Dotyczy to zarówno operatorów wózków widłowych jak i pozostałych pracowników obsługi.
Poszukując rozwiązań mających na celu zwiększanie współczynnika wykorzystanej powierzchni warto pamiętać o korytarzach. Rekomendujemy wybór regałów paletowych, które pozwalają nie tylko osiągać większą powierzchnię przechowywania, ale jednocześnie zapewniają wymagany poziom bezpieczeństwa pracy.
Wyszkolony personel
Nawet najbardziej bezpieczne regały paletowe nie będą pełnić swojej funkcji bez odpowiednio przygotowanego personelu. Regularne podnoszenie kompetencji pracowników pozwala w istotny sposób zmniejszyć ryzyko uszkodzeń. Podczas szkoleń możliwe jest nie tylko zdobywanie nowej wiedzy, ale także utrwalanie posiadanych umiejętności. W branży magazynowej ma to szczególne znaczenie ze względu na dużą powtarzalność codziennie wykonywanych czynności.
Regularne przeglądy regałów paletowych
Na koniec nie sposób nie wspomnieć o regularnych przeglądach systemu regałowego w magazynie, które mają niebagatelny wpływ na poziom bezpieczeństwa w obiekcie. Tylko dzięki kontroli możliwe jest wykrywanie wszelkich – nawet najmniejszych uszkodzeń. Szybka identyfikacja usterek i natychmiastowa reakcja pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.