Odpowiednio zaprojektowany i wykonany układ regałów magazynowych warunkuje osiąganie zakładanych w procesie inwestycyjnym celów finansowych. Dotyczy to zarówno projektowania systemów przechowywania w nowych obiektach jak i rekonfiguracji istniejących regałów.
Eksperci zajmujący się projektami tego typu wyróżnili 9 najważniejszych etapów procesu. Zaprezentujemy je na przykładzie projektu rekonfiguracji układu regałów w magazynie.
9 etapów projektowania układu regałów magazynowych i wdrażania zmian
Oto 9 najważniejszych kroków w procesie planowania nowego układu regałów magazynowych i jego wdrażania:
- Określenie przyszłych celów firmy.
- Identyfikacja i dokumentowanie obszarów wymagających poprawy i nadawanie im priorytetów.
- Zebranie najważniejszych informacji o obiekcie magazynowym, obecnym układzie regałów oraz przechowywanych jednostkach towarowych.
- Przeprowadzenie szczegółowej analizy zgromadzonych danych.
- Przygotowanie projektu nowego układu regałów magazynowych.
- Demontaż istniejących regałów.
- Montaż nowego systemu.
- Przeprowadzenie przeglądu wykonanych prac i dokumentacji.
- Regularny monitoring efektywności nowego układu i poszukiwanie dalszych usprawnień.
Każdy z wymienionych wyżej etapów jest ważny dla końcowego sukcesu. Błędy popełnione np. podczas demontażu regałów magazynowych mogą być przyczyną wielu opóźnień i problemów na kolejnych etapach. A dodatkowo mogą obniżać wartość zdemontowanego wyposażenia i ograniczać możliwość jego sprzedaży na rynku wtórnym.
Analogiczne konsekwencje błędów można wykazać na każdym etapie procesu zmian konfiguracyjnych.
Regały magazynowe - optymalizacja procesu rekonfiguracji układu
Przeprowadzenie procesu zmiany systemu regałowego w obiekcie magazynowym nie jest łatwe. Nawet w przypadku ścisłego stosowania się do wymienionych powyżej zasad. Dlatego wielu przedsiębiorców nie wykonuje projektów samodzielnie, a zleca je wyspecjalizowanym firmom.
Dlaczego rekonfigurację układu regałów magazynowych warto zlecić ekspertom? Powodów jest co najmniej kilka. Przede wszystkim chodzi o wykorzystanie ich specjalistycznej wiedzy i doświadczenia wyniesionego z innych projektów tego typu. Pozwala to unikać wielu błędów wynikających z niewystarczających kompetencji i zbyt krótkiej praktyki. Dzięki pomocy ekspertów możliwe jest uzyskanie najlepszych efektów przy możliwie niskich nakładach. Co w przypadku zdecydowanej większości projektów pozwala na osiągnięcie szybszego zwrotu z inwestycji.