Przeglądy regałów magazynowych są jednym z najważniejszych elementów systemu poprawy bezpieczeństwa w hali. A nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że w branży magazynowej jest to obszar niezbędnie ważny.
Czy minimalizacja zagrożeń to jedyna korzyść wynikająca z kontroli? Czy przeglądy regałów magazynowych mają wpływ na efektywność operacyjną obiektu?
Usterki i wypadki
Zacznijmy jednak od klasycznego powodu wykonywania przeglądów regałów magazynowych – czyli sprawdzenia stanu technicznego układu. Podstawową korzyścią wynikającą z kontroli jest możliwość szybkiego wykrycia usterek oraz zaplanowania i wykonania niezbędnych prac naprawczych. Jednak działania te mają także wpływ na efektywność pracy. Dzięki szybkiej identyfikacji problemów możliwe jest bowiem zminimalizowanie czasu potrzebnego na naprawy lub wymiany elementów systemu.
Minimalizowane jest także ryzyko wypadków, w tym wypadków z udziałem ludzi, które w wielu przypadkach powodują konieczność przerwania pracy. Powoduje to przestoje, które w oczywisty sposób wpływają na poziom efektywności obiektu i osiągane wyniki operacyjne i finansowe.
Przeglądy regałów magazynowych a organizacja pracy
Drugą ważną korzyścią wynikającą z przeglądów regałów magazynowych jest możliwość walidacji efektywności przyjętych rozwiązań organizacyjnych i infrastrukturalnych. Dla doświadczonych kontrolerów proces przeglądu to szansa nie tylko na sprawdzenie stanu technicznego urządzeń, ale także na ocenę wydajności wdrożonych procesów. Podczas przeglądu regałów magazynowych możliwe jest przeprowadzenie analizy, czy wdrożony sposób pracy zapewnia maksymalne wykorzystanie możliwości obiektu i układu regałów paletowych.
W przypadku identyfikacji obszarów wymagających poprawy możliwe jest szybkie wdrożenie odpowiednich działań. Jednak jest to temat na inny wpis.