Wielu naszych klientów pyta o najbardziej uniwersalne rozwiązania w obszarze regałów magazynowych. Jest to temat bardzo aktualny i postanowiliśmy podzielić się najważniejszymi informacjami. Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika.
Dlaczego magazyn powinien być uniwersalny?
Istnieją dwa najważniejsze powody, dla których warto zwiększać elastyczność obiektu magazynowego:
- Uniwersalność pozwala skutecznie pozyskiwać nowych klientów i tym samym budować bazę przychodową.
- Uniwersalność sprawia, że firma jest mniej podatna na skutki zmian rynkowych i innych ryzyk związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zapewnienie uniwersalności nie jest zadaniem łatwym. Jednak jest możliwe i warto zainteresować się dostępnymi rozwiązaniami. Z oczywistych przyczyn skupimy się na regałach magazynowych.
Regały magazynowe – czy istnieje uniwersalny system?
Czy istnieją uniwersalne regały magazynowe? Niestety nie ma rozwiązania, które odpowiadałoby wszystkim potrzebom. Czasem lepszym rozwiązaniem są tradycyjne statyczne regały magazynowe, a czasem lepsze efekty przynosi eksploatacja dynamicznych regałów paletowych. Wszystko zależy od potrzeb i strategii konkurowania.
Istnieje jednak strategia, w której zalecane jest wykorzystywanie wielu systemów regałów magazynowych w jednym obiekcie. Jej twórcy przekonują, że jej wdrożenie pozwala na osiąganie oczekiwanych wyników w zakresie efektywności obiektu przy jednoczesnym zwiększaniu jego uniwersalności.
Regały magazynowe – najpopularniejsze rodzaje
Na koniec przypomnijmy jeszcze jakie są najpopularniejsze systemy regałów magazynowych. W przypadku magazynów o zróżnicowanym asortymencie towarowym zalecane jest wykorzystywanie regałów statycznych lub regałów przesuwnych. W obiektach koncentrujących się na jednym rodzaju asortymentu doskonale sprawdzają się przepływowe regały magazynowe, które pozwalają nie tylko na lepsze wykorzystanie powierzchni, ale umożliwiają także zwiększanie efektywności. Natomiast w przypadku towarów o zwiększonej długości zalecane jest stosowanie regałów wspornikowych. Typ systemu powinien być dostosowany zarówno do obecnych jak i przyszłych potrzeb firmy. Pozwala to unikać konieczności wprowadzania kosztownych zmian w wyposażeniu obiektu.