Regały paletowe zabezpieczenia fizyczne

Regały paletowe – sposoby zabezpieczenia

Nawet najlepiej zaprojektowane i wykonane regały paletowe nie są całkowicie odporne na zniszczenia. Warunki pracy z magazynie sprzyjają występowaniu wielu zagrożeń, których materializacja może mieć poważne konsekwencje. Dlatego dużą uwagę przykłada się do rozwiązań poprawiających poziom bezpieczeństwa.

Oto trzy najlepsze sposoby zwiększania bezpieczeństwa eksploatacji systemów regałów magazynowych:

 • zabezpieczenia fizyczne,
 • zabezpieczenia organizacyjne,
 • przeglądy regałów magazynowych.

Poniżej zamieszczamy krótką informacją na temat każdego z nich.

Rozwiązania infrastrukturalne

Regały paletowe można chronić wykorzystując zabezpieczenia fizyczne. Do najczęściej wykorzystywanych akcesoriów należą:

 • osłony słupów (np. odbojnice),
 • boczne osłony ram i bariery rurowe,
 • siatki zabezpieczające
 • ograniczniki wysunięcia.

Ich zadaniem jest fizyczna ochrona elementów konstrukcyjnych systemu regałów magazynowych przed konsekwencjami uderzeń wózków widłowych lub upadku jednostek paletowych.

Do akcesoriów zwiększających poziom bezpieczeństwa obsługi regałów paletowych zaliczane są także belki poprzeczne. Ich zadaniem jest zapewnienie dodatkowego podparcia dla przechowywanych jednostek paletowych – zwłaszcza tych o niestandardowych gabarytach. Dzięki zastosowaniu półek minimalizowane jest ryzyko wypadków podczas składowania i obsług systemu.

Rozwiązania organizacyjne

Rozwiązania te są związane z organizacją pracy w magazynie. Mają zapewnić bezpieczny przepływ towarów i ruch wózków widłowych, przy jednoczesnym pozytywnym wpływie na efektywność pracy.

Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań organizacyjnych jest znakowanie posadzki betonowej w obiekcie, które jest częścią kompleksowego systemu informacji wizualnej dla pracowników. Dobrze zaplanowane i wykonane znakowanie stanowi swoistą “instrukcję obsługi magazynu”. Dzięki systemowi linii i piktogramów można sprawić, że praca zarówno operatorów wózków widłowych jak i innych pracowników obsługi jest zdecydowanie łatwiejsza i przede wszystkim bezpieczniejsza. Co w oczywisty sposób sprawia, że bezpieczniejsze są też regały paletowe.

Przeglądy regałów magazynowych

Warto też podkreślić, że jednym z najważniejszych elementów kompleksowego planu bezpieczeństwa obiektu magazynowego są regularne przeglądy regałów magazynowych. Dzięki nim możliwe jest identyfikowane uszkodzeń w ich początkowej fazie. Daje to możliwość szybkiej reakcji, a w konsekwencji uniknięcia poważnych awarii i związanych z nimi kosztów.

HDsystem-logo
Regały Wysokiego Składowania

Jesteśmy niezależnym dostawcą regałów paletowych nowych i używanych. Świadczymy także usługę znakowania poziomego ciągów komunikacyjnych oraz prowadzimy sprzedaż akcesoriów magazynowych.

KONTAKT Z NAMI

 • 507-750-302
 • biuro@hdsystem.net.pl

DANE FIRMY

HD System Maciej Zawisza

96-500 Sochaczew

Żwirowa 11A

 • NIP: 8371746790
 • REGON: 364176412
Przewiń do góry