Kolejnym popularnym typem regałów magazynowych są regały wspornikowe. Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką tego typu układów oraz opisem najważniejszych korzyści jakie przynosi ich wykorzystywanie.
Konstrukcja wspornikowych regałów magazynowych
Standardowo regały wspornikowe składają się z trzech elementów – podstaw, kolumn tylnych i wsporników. Brak przedniej kolumny zwiększa dostępną przestrzeń do przechowywania i umożliwia łatwy dostęp do wszystkich materiałów i produktów. Aby zabezpieczyć towary przed wysunięciem z regału ramiona wspornikowe wyposaża się w specjalne elementy ograniczające. Ich liczba uzależniona jest od rodzaju przechowywanych jednostek towarowych. Możliwe jest też stosowanie półek.
Regały użytkowane poza halami magazynowymi dodatkowo wyposaża się w daszki chroniące jednostki towarowe przed opadami atmosferycznymi.
Ze względu na położenie wsporników regały tego typu dodatkowo dzieli się na:
- regały wspornikowe jednostronne,
- regały wspornikowe dwustronne.
Ze względu na nośność regały wspornikowe dzieli się na:
- regały lekkie,
- regały ciężkie.
Do czego wykorzystuje się wspornikowe regały magazynowe?
Ten typ regałów magazynowych wykorzystywany jest do przechowywania towarów i materiałów dłużycowych. Układy wspornikowe są szczególnie popularne w branży budowlanej i drzewnej. jednak duża uniwersalność systemu i możliwość jego dostosowania do specyficznych potrzeb inwestora sprawiają, że może on być wykorzystywany także w innych branżach.
Statyczne czy dynamiczne?
Wspornikowe regały magazynowe mogą być zakotwione na stałe w posadzce betonowej. W takim przypadku są rozwiązaniem statycznym. Mogą być także zamontowane na szynach umożliwiających ich przesuwanie. Dzięki temu i silnikom elektrycznym uzyskuje się rozwiązanie dynamiczne.