Temat przeglądów regałów magazynowych często pojawia się na naszym blogu. Brak szczegółowego uregulowania tego elementu zarządzania obiektem sprawia poważne problemy menedżerom odpowiedzialnym za operacje magazynowe.
O czym pisaliśmy do tej pory? We wcześniejszych wpisach znajdują się informacje dotyczące:
- bieżących przeglądów regałów paletowych,
- przeglądów okresowych,
- wpływu przeglądów na bezpieczeństwo w obiekcie,
- wpływu przeglądów na składkę ubezpieczeniową i inne koszty.
Tym razem skupimy się na dodatkowych czynnikach wpływających na częstotliwość przeglądów regałów magazynowych.
Czynnik 1 – duży ruch w obiekcie
Duży ruch wózków widłowych w magazynie sprawia oczywiście podnosi ryzyko ich kolizji z regałem paletowym.
Czynnik 2 – wąskie alejki pomiędzy regałami paletowymi
Czynnik ten jest także związany z ruchem wózków widłowych. Wąskie alejki nie ułatwiają pracy operatorom i zwiększają prawdopodobieństwo uszkodzenia regału paletowego.
Czynnik 3 – wcześniejsze uszkodzenia
Naprawy mogą powodować osłabienie konstrukcji regały magazynowego. Szczególnie jeśli nie polegają one na wymianie elementów systemu.
Czynnik 4 – warunki panujące w magazynie
Kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę ustalając częstotliwość przeglądów regałów magazynowych są warunki panujące w obiekcie. Wysokie lub niskie temperatury, wysoka wilgotność i niedostateczne oświetlenie to tylko przykłady czynników mogących negatywnie wpływać na trwałość systemu regałowego.
Jak często wykonywać przeglądy regałów magazynowych?
Na koniec tradycyjne pytanie – z jaką częstotliwością wykonywać przeglądy regałów magazynowych. Tym razem odpowiadając oprzemy się na zaleceniach dotyczących rynku amerykańskiego. Wg zaleceń stowarzyszenia producentów regałów magazynowych (RMI) częstotliwość powinna być pochodną liczby czynników ryzyka występujących w obiekcie. W przypadku zaledwie jednego z opisanych powyżej czynników liczbę przeglądów można ograniczyć do dwóch rocznie. Jeżeli w magazynie występują dwa lub trzy czynniki zalecana jest częstotliwość kwartalna. Natomiast regały magazynowe narażone na największe ryzyko powinny być sprawdzane częściej niż raz w miesiącu.