Plan bieżącej kontroli regałów magazynowych

Plan bieżącej kontroli regałów magazynowych

Na początku warto się zastanowić dlaczego bieżące kontrole regałów magazynowych są tak ważne?

Wynika to z dwóch głównych powodów:

 

  1. przeglądy okresowe wykonywane są w dużych odstępach czasowych (na przykład 6 lub 12 miesięcy). Oznacza to, że istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo występowania czynników ryzyka w okresach między przeglądami.
  2. podczas przeglądów często nie ma możliwości zaobserwowania przeciążeń regałów magazynowych. Takie przeciążenia możliwe są do identyfikacji jedynie w trakcie faktycznego wykorzystania regałów.

 

Jak już wspominaliśmy przepisy prawa nie nakładają na przedsiębiorców szczególnych obowiązków dotyczących bieżącej kontroli regałów magazynowych. Można przeczytać o tym m.in. TUTAJ. Jednak wszelkie uszkodzenia regałów mogą powodować zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników magazynu oraz ryzyko poważnych strat materialnych w przypadku uszkodzenia magazynowanych towarów jak i całej konstrukcji regałowej. W związku z tym bieżąca kontrola regałów magazynowych jest zarówno wypełnieniem obowiązku pracodawcy w zakresie zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa pracy jak i zabezpieczeniem interesów przedsiębiorcy w obszarze bezpieczeństwa finansowego. 

 

Dlatego właśnie niezwykle ważne jest przygotowanie i wdrożenie planu regularnych bieżących kontroli systemów regałowych.

Zakres planu bieżących kontroli regałów magazynowych

Plan przeglądów powinien zawierać terminy kontroli oraz ich zakres. 

 

Jak często należy wykonywać przeglądy bieżące? Według ekspertów w planie kontroli warto umieścić zarówno kontrole codziennie jak i np. cotygodniowe. Pierwsze z nich mogą być wykonywane przez pracowników obsługujących system regałowy, natomiast drugie przez specjalistów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w obiekcie magazynowym. Zakres przeglądów powinien obejmować przegląd całości konstrukcji - od podłoża do szczytu regałów - pod względem uszkodzeń, odkształceń lub braków elementów systemu. Kontroli powinna zostać poddana także jej stateczność.

 

Wszelkie nieprawidłowości powinny być zgłaszane zgodnie z systemem klasyfikacji uszkodzeń regałów magazynowych (temat omawialiśmy w jednym z wcześniejszych wpisów na blogu).

 

Oczywiście przeglądy bieżące są tylko elementem kompleksowego planu kontroli regałów magazynowych. Ich dopełnieniem są bowiem przeglądy okresowe wykonywane przez certyfikowanych ekspertów. Jednak to temat na odrębny artykuł.

HDsystem-logo
Regały Wysokiego Składowania

Jesteśmy niezależnym dostawcą regałów paletowych nowych i używanych. Świadczymy także usługę znakowania poziomego ciągów komunikacyjnych oraz prowadzimy sprzedaż akcesoriów magazynowych.

KONTAKT Z NAMI

  • 507-750-302
  • biuro@hdsystem.net.pl

DANE FIRMY

HD System Maciej Zawisza

96-500 Sochaczew

Żwirowa 11A

  • NIP: 8371746790
  • REGON: 364176412
Przewiń do góry