Okresowe przeglądy regałów magazynowych

Okresowe przeglądy regałów magazynowych

Na naszym blogu poświęciliśmy sporo miejsca bieżącym kontrolom regałów magazynowych. teraz czas na przeglądy okresowe, które stanowią dopełnienie codziennych czynności kontrolnych.

Przegląd regałów magazynowych - podstawa prawna

Zacznijmy od przepisów prawa. Obowiązek wykonywania przeglądów nakłada na przedsiębiorców Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w 26 września 1997 (z późniejszymi zmianami) w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Zalecenia dotyczące okresowych przeglądów regałów magazynowych można także znaleźć w normie PN-EN 15635:2010 “Stalowe statyczne systemy składowania. Zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania”. Wprawdzie stosowanie się do wytycznych normy nie jest obligatoryjne, ale warto to robić.

Zakres przeglądu regałów magazynowych

Co wchodzi w zakres przeglądu okresowego? Przede wszystkim sprawdzenie stanu technicznego elementów konstrukcyjnych i stanu posadzki. Ale przegląd pozwala również na sprawdzenie kompletności i poprawności montażu akcesoriów zapewniających bezpieczeństwo. W ramach prowadzonych prac sprawdzana jest także poprawność składowania ładunku.

Komu należy zlecić okresowy przegląd regałów magazynowych?

Przeglądy okresowe powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów posiadających certyfikat Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej - organizacji zajmującej się między innymi promocją najlepszych praktyk dot. bezpieczeństwa w obszarze techniki magazynowej i transportu wewnętrznego.

 

Korzystanie z usług specjalistów to nie tylko gwarancja rzetelnego i fachowego przeglądu. To także możliwość otrzymania protokołu pokontrolnego zawierającego:

 

  • opis usterek - zgodnie z obowiązującą klasyfikacją,
  • wykaz elementów wymagających naprawy lub wymiany,
  • kompleksowy plan prac serwisowych.

 

Dzięki tak kompleksowej usłudze możliwe jest nie tylko utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w obiekcie magazynowym, ale również wydłużanie okresu użytkowania systemów magazynowych. I właśnie ze względu na tę drugą korzyść przeglądy okresowe są często traktowane jako inwestycja, a nie składnik kosztów prowadzenia działalności.

HDsystem-logo
Regały Wysokiego Składowania

Jesteśmy niezależnym dostawcą regałów paletowych nowych i używanych. Świadczymy także usługę znakowania poziomego ciągów komunikacyjnych oraz prowadzimy sprzedaż akcesoriów magazynowych.

KONTAKT Z NAMI

  • 507-750-302
  • biuro@hdsystem.net.pl

DANE FIRMY

HD System Maciej Zawisza

96-500 Sochaczew

Żwirowa 11A

  • NIP: 8371746790
  • REGON: 364176412
Przewiń do góry