Na naszym blogu poświęciliśmy sporo miejsca bieżącym kontrolom regałów magazynowych. teraz czas na przeglądy okresowe, które stanowią dopełnienie codziennych czynności kontrolnych.
Przegląd regałów magazynowych - podstawa prawna
Zacznijmy od przepisów prawa. Obowiązek wykonywania przeglądów nakłada na przedsiębiorców Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w 26 września 1997 (z późniejszymi zmianami) w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zalecenia dotyczące okresowych przeglądów regałów magazynowych można także znaleźć w normie PN-EN 15635:2010 “Stalowe statyczne systemy składowania. Zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania”. Wprawdzie stosowanie się do wytycznych normy nie jest obligatoryjne, ale warto to robić.
Zakres przeglądu regałów magazynowych
Co wchodzi w zakres przeglądu okresowego? Przede wszystkim sprawdzenie stanu technicznego elementów konstrukcyjnych i stanu posadzki. Ale przegląd pozwala również na sprawdzenie kompletności i poprawności montażu akcesoriów zapewniających bezpieczeństwo. W ramach prowadzonych prac sprawdzana jest także poprawność składowania ładunku.
Komu należy zlecić okresowy przegląd regałów magazynowych?
Przeglądy okresowe powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów posiadających certyfikat Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej - organizacji zajmującej się między innymi promocją najlepszych praktyk dot. bezpieczeństwa w obszarze techniki magazynowej i transportu wewnętrznego.
Korzystanie z usług specjalistów to nie tylko gwarancja rzetelnego i fachowego przeglądu. To także możliwość otrzymania protokołu pokontrolnego zawierającego:
- opis usterek - zgodnie z obowiązującą klasyfikacją,
- wykaz elementów wymagających naprawy lub wymiany,
- kompleksowy plan prac serwisowych.
Dzięki tak kompleksowej usłudze możliwe jest nie tylko utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w obiekcie magazynowym, ale również wydłużanie okresu użytkowania systemów magazynowych. I właśnie ze względu na tę drugą korzyść przeglądy okresowe są często traktowane jako inwestycja, a nie składnik kosztów prowadzenia działalności.